PĚSTOVANÉ ODRŮDY

Vedle pro náš kraj tradičních odrůd jako jsou Velkopavlovická a Bohutická,
postupně vysazujeme i odrůdy nové:

Pinkcot, Sylver Cot, Spring Blusch, Bergarauge, Bergerval, Kioto, Velkopavlovická meruňka, Bergeron, Harogem, Orange Red


Pinkcot

Země původu Francie
Strom má středně silný růst, je snadno tvarovatelný, částečně samosprašný.
Plody jsou velmi velké, v dobrých podmínkách a po probírce plodů až 80g, oranžová barva přechází do červené, která pokrývá až 50% plochy plodu. Plod má velmi pevnou dužinu a dobře snáší přepravu. Doba zrání na 10-11 dní před odrůdou Velkopavlovická, to je konec června.
Mrazuvzdornost květních pupenů je velmi vysoká, proto je vhodný i pro okrajové oblasti.

Sylver cot

Země původu Francie
Jedná se o velkoplodnou a velmi ranou odrůdu. Strom má středně silný růst, vznosnou kompaktní korunu, je částečně samosprašný.
Plody jsou velmi velké, v dobrých podmínkách až 70g. Intenzivní červené zbarvení pokrývá asi 40% ploch plodu, má velmi pevnou dužinu. Skladovatelnost plodů až 2 týdny.
Doba zrání asi 12 dnů před odrůdou Velkopavlovická. Mrazuvzdornost květních pupenů je velmi vysoká, proto je vhodný i pro okrajové oblasti.

Spring Blusch

Země původu Francie
Strom má středně silný růst, roste vzpřímeně a je cizosprašný.
Plody jsou středně velké oválné sytě oranžové. Dobře snáší manipulaci. Zrání – jedná se o velmi ranou odrůdu, doba zrání je konec května začátek června.

Bergarauge

Země původu Francie
Vznikla křížením odrůd Goldrich a Bergeron.
Jedná se o velmi vzrůstnou odrůdu, která je částečně samosprašná.
Plody jsou velké světle oranžové s výrazným červeným líčkem (až 40% povrchu) pevné s vysokým podílem cukrů a nízkým obsahem kyselin. Dozrává s, nebo těsně po odrůdě Velkopavlovická, to je druhá polovina července. Je mrazuvzdorná.

Bergerval

Země původu Francie
Vznikla křížením odrůd Orangered a Bergeron.
Strom má středně silný růst a květy jsou samosprašné.
Plody jsou velké 65 až 75g oranžovočervené, odolné vůči praskání, chuťově velmi dobré, jsou zajímavé pro všechny druhy zpracování. Díky pozdnímu kvetení je mrazuvzdorná.

Kioto

Země původu Francie
Strom má středně silný růst a vznosnou kompaktní korunu, je samosprašný.
Plody jsou velmi velké kulovité, červeně zbarvené (50% plochy plodu), velmi pevná dužina, odolná při přepravě. Vhodná pro všechny druhy zpracování. Zraje 5 dnů po odrůdě Velkopavlovická.
Mrazuvzdornost květních pupenů je vysoká.

Velkopavlovická meruňka

Země původu Česká republika
Jde o starší odrůdu vzniklou jako nahodilý semenáč na jižní Moravě. K množení povolena v roce 1954. Stromy rostou velmi bujně, koruny jsou široce kulovitě rozložité. Vhodný tvar k pěstování je čtvrtkmen s volně rostoucí patrovitou korunou. Regenerace dřeva, zdravotní stav a mrazuvzdornost je střední až nižší, je náchylná na hnědnutí listů. V době květu citlivá na pokles teplot okolo nuly. Plody jsou středně velké; dužina pevná, šťavnatá a velmi dobře oddělitelná od pecky. Plody se hodí pro přímý konzum, konzervování, sušení. Sklízí se od poloviny července,do začátku srpna.

Bergeron

Země původ Francie
Jedná se o pozdní odrůdu meruňky,která pochází z Francie. Vytváří kulovité koruny, růst je slabý až středně silný. Tato odrůda výrazně netrpí chorobami ani škůdci. Nemá ani žádné zvláštní nároky na stanovištní podmínky, je odolná vůči nízkým teplotám. Plody jsou středně velké; dužina pevná, šťavnatá a dobře oddělitelná od pecky. Výhodou jsou velmi dobré konzervárenské hodnoty plodů a pozdního zrání. Vyžaduje pravidelný řez. Zraje 6 - 8 dní po ´Velkopavlovické´ odrůdě.

Harogem

Země původu Kanada
Jedná se o pozdní odrůdu, sklízí se 4 dny po Velkopavlovické. Plodnost je velká a pravidelná. Dužina se dobře odděluje od pecky. Plody se méně otlačují. Strom roste středně bujně. Odolnost květních pupenů vůči mrazu je vysoká, vysoká je odolnost i proti monilióze.

Orange Red (Bhart)

Země původu USA
Odrůda patří mezi nejkvalitnější současné odrůdy meruněk. Doba zrání je od začátku do poloviny července. Plod má výraznou oranžovou barvu, na oslněné části je červené rozmité líčko. Slupka hladká s lesklým nádechem. Dužnina pevná šťavnatá, aromatická, sladká. Plody netrpí na otlaky a dobře snáší transport i krátkodobé skladování. Odrůda se vyznačuje značnou mrazuodolností. Růst je středně bujný. Mezi hlavní výhody patří i velká násada postupně nakvétajících květů, díky níž může unikat jarním mrazíkům. Vhodná pro přímý konzum i zpracování.